۱۳۹۳ اسفند ۱۶, شنبه

معادن زغال سنگ افغانستان


معادن زغال سنگ افغانستان
پس از اینکه قاره هند با اسیا تصادم می کند یک فشار قوی بالای نقاط مرکزی افغانستان وارد گردیده جنگل های که در این مسیر قرار داشتند همه با فشار خیلی زیاد زیر خاک شده به ذغال سنگ تبدیل شده اند .به همین دلیل ذغال سنگ افغانستان بشکل یک خط طولانی در طول بیشتر از 700 کیلومتر در ارتفاعات بلند قرار گرفته به کیفیت‌های مختلف تشکل یافته است . خوبترین ذغال سنگ با کفیت در معدن دره صوف وجود داردکه دارای انرژی خیلی زیاد میباشد. تا فعلاً ۱۱ معادن ذغال سنگ مورد برسی قرار گرفته است . این ماده انرژی زیادی را دارا است . مردم افغانستان ذغال سنگ را غرض گرم نمودن منازل و کوره‌های آهنگران مورد استفاده قرارمیدهند . زغال سنگ بعد از چوب و زغال چوب سومین ماده مصرفی مردم افغانستان برای گرم کردن منازل میباشد. ذخایر اثبات شده زغال سنگ افغانستان حدود ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تن پیش بینی شده‌است.
1.معادن زغال سنگ افغانستان در نقاط ذیل موقعیت دارد


2.غال سنگ کوتل خاکی علاقه تاله و برفک
3.زغال سنگ آش پشته و سراسیا (ولایت بامیان) – 150 میلیون
4.زغال سنگ فرح کرد غوربند و گاوپران سرخ پارسا
5.زغال سنگ نهرین
6.زغال سنگ جدران
7.زغال سنگ گرمک علاقه چهل دختران دره صوف و شباشک دارای ذخایر 74 میلیون تن
8.زغال سنگ کرمان و سرجنگل علاقه دایزنگی،...
9.زغال سنگ گوله یدری علاقه کشنده مابین دره صوف و بلخاب
10.زغال سنگ سنجور علاقه کرخ هرات دارای ذخایر 15 میلیون تن ذعال که منجمله، 10 میلیون تن ان اهمیت صنعتی دارند
11.زغال سنگ انزری، شهیدان در حدود لاغرجوی کوه دره کوت
12.زغال سنگ قریه کندلان چقماق مداخیل ارزگان

از جمله معادن زغال سنگ افغانستان که مورد استفاده و بهره‌ برداری قرار دارد عبارت هستند از: دره صوف، آش پشته، سبزک هرات، کرکر و دودکش پلخمری که فعلاً فقط کرکر و دود کش دره صوف کرخ مورد استفاده قرار دارند. زغال سنگ دره صوف در ۲۰۰ کیلومتری شهر مزار شریف واقع است.مقدار استخراج این ماده در افغانستان دریک سال به 220 هزار تن میرسد. ذغال یک منبع ارزان در تولید انرژی برق حرارتی نیز می باشد .طور مثال 80 فیصد برق کشور دنمارک از زغال سنگ می باشد روزانه 6000 تن ذغال سنگ مصارف دارد. در حال حاضر میتوان سلسله کامل ستیشن های کوچک ومتوسط برق حرارتی را در نزدیک معادن ذغال در حوزه زغال خیز شمال افغانستان از دریای فراه رود تا هرات که مساحت مجموعی ان از 35 هزار کیلومتر مربع را احتوا می کند بنا نمود.. این ذخایره برای تقریباً 100 ستیشن کوچک برق حرارتی، با قدرت 1000 کیلوات برق تولید مینماید که هرستیشن برای 20 – 25 سال کفایت میکند.


معدن زغال سنگ آشپشته
این معدن مهمترین معادن زغال سنگ افغانستان میباشد. معدن در دوآب میخ زرین کهمردقرار دارد.دارای (۱۵۸حلقه صوف )بوده حدود یک هزار نفر کاگر در آن مصروف کار آند.فعلاً بمقدار ۱۶۰۰۰۰ هزار تن زغال در سال استخراج می گردد.
طبق قرار داد راه آهن افغانستان از معدن مس عینک بطرف معدن آهن حاجیگک و از آنجا از نزدیکی معادن زغال سنگ آشپشته و دره صوف بطرف شمال میرود.در صورت اعمار چنین پروژه استخراج این دو معدن فنی خیلی بالا خواهد رفت.معدن حاجی گک با دولت هند و معدن مس عینک قبلاً با کشور چین قرار داد شده است.
فعلا خرابترین صورت استخراج معدن در افغانستان وجود دارد. هیچ نوع تضمین , بیمه و امنیت استخراج وجود ندارد.
تا زمانیکه در اففانستان مطلقاً قدرت بدست روشنفکرال واهل کار نه افتد برای زندگی کاگران غریبان پیشه وران نادار مامورین پائین رتبه هیچگونه تضمین حیات وجود ندارد. پس از سال 1992 هیچ پروژه و پلان برای بهتر ساختن زندگی ناداران وجود نداشته است.


منابع که این نوشته از آنجا نوشته شده است.
*( )ظرفیتهای انرژی افغانستان نوشته سمیع اله پویا در وبگاه روشنائی
* از راپورهای وزارت معدن افغانستان ۱۳۸۵ [http://www.bgs.ac.uk/AfghanMinerals/]
* ''کرزی قطع درختان را از سوی نیروهای خارجی محکوم کرد'' در وبگاه طلوع نیوز [http://tolonews.com/fa/business/1688-karzai -urges-foreign-troops-to-stop-cutting-trees]
* ''معادن افغانستان''، چاپ پوهنتون کابل، سال ۱۳۷۰، فاکولته ساینس رشته جیولوژی
*معدن تورف در افغانستان نوشته پوهنمل نوزادی در وبگاه افغان جرمن.http://www.afghan-german.net/…/h_nawzadi_de_afgh_kanoona_Q3…
*معادن افغانستان نوشته شبکه اطلاع رسانی افغانستان - معادن زغال سنگ افغانستان
http://www.afghanpaper.com/info/joghrafia/maaden.htm
*بهترین زغال سنگ جهان زیر پای فقیرترین مردم نوشته سایت دوچ ویله آلمان
http://www.dw.de/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%…/a-15847500

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر